مراسم گرامیداشت روز جهانی گردشگری در رفسنجان برگزار شد

پنجشنبه 5 مهر مراسم گرامیداشت روز جهانی گردشگری با حضور جمعی از مسئولین شهرستان رفسنجان در هتل جهانگردی این شهر برگزار شد.
بنا به گزارش آرزو سلطانی خبرنگار سمن، در این مراسم رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان کرمان با اشاره به شعار امسال گردشگری «توجه به گردشگری دیجیتال و تحول در گردشگری به سمت دیجیتال» است، اذعان کرد: گردهمایی فعالان گردشگری فرصت مناسبی است برای اینکه مسائل و موضوعات مشترک بین بخش گردشگری استان موردبحث و بررسی قرار گیرد و هم توجه مسئولان و سیاست‌گذاران استان و کشور به مسائل گردشگری جلب شود و کمکی برای برطرف کردن مسائل گردشگری و رونق و توسعه گردشگری شود.
نایب‌رئیس اتاق بازرگانی و رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان کرمان تصریح کرد: در دنیا گردشگری از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است کشورهایی که هیچ جاذبه‌ای حتی برای زندگی افراد بومی خود نداشتند با ایجاد جاذبه‌های گردشگری به مقاصد بزرگ گردشگری دنیا تبدیل‌شده‌اند و بسیاری از گردشگران را از کشورهای اروپایی و سایر کشورهای جهان جذب می‌کنند ، الآن رقابتی بین آن‌ها و کشورهای بزرگ دنیا در حوزه گردشگری ایجادشده است.

دوباره با افت ورود گردشگر مواجهیم
مهدی سیاوشی افزود: به دلیل اهمیت و جایگاهی که گردشگری دارد هم در جهت توسعه اشتغال، توسعه صنایع‌دستی ، تولیدات بومی و محلی و تبادل فرهنگی که در بخش گردشگری می‌شود می‌توان از نکات مهم برشمرد چنانچه کشور ایران جاذبه‌های زیادی در گردشگری دارد و بسیاری از مراجع بزرگ گردشگری دنیا یکی از مقاصد گردشگری دنیا در سال 2018 را ایران معرفی کرده بودند که در یک‌فاصله با حجم عظیمی از ورود گردشگران به ایران مواجه شدیم که در برخی استان‌ها جایی برای پذیرش گردشگر نبود اما با مسائلی که پیش آمد الآن شاید مقداری با افت ورود گردشگر مواجهیم.

گردشگری می‌تواند جوابگوی مشکل اشتغال باشد
وی با اشاره به جایگاه استان کرمان در کشور ادامه داد: کرمان تنها استانی است که هفت اثر ثبت‌شده جهانی دارد و رتبه اول در کشور را داراست همچنین تقریباً در تمام شهرهای استان جاذبه‌های گردشگری از دوران مختلف وجود دارد و در بحث اشتغال که از دغدغه‌های اصلی نظام است گردشگری می‌تواند جایگاه خوبی ایجاد کند.
سیاوشی بابیان اینکه در بخش کشاورزی تنها باید به سمت افزایش بهره‌وری پیش برویم و راهی برای توسعه نداریم در بخش صنعت و معدن هم ایجاد یک شغل سرمایه بسیار سنگینی نیاز دارد، ادامه داد: جایی که با هزینه کم و سرعت‌بالا می‌تواند اشتغال ایجاد کند توسعه یابد گردشگری است.

مشکلات گردشگری در استان کرمان
وی با اشاره به مشکلات بخش گردشگری تصریح کرد: در بیش از 10، 12 سال در لیست تحریم کشورهای اروپایی بودیم هنوز بعضی کشورها مثل ژاپن و فرانسه رتبه کرمان را سبز نمی‌دانند و به گردشگران توصیه نمی‌کنند به کرمان سفر کنند در کنارش کرمان فاصله زیادی با مرکز کشور دارد که اگر گردشگر بخواهد با هواپیما سفر کند هزینه بالاست و با قطار هم‌زمان بیشتری نیاز دارد ما در مسیر گردشگری هستیم و مجموعه این مسائل موجب شده در طول حدود 10 سال گذشته از مقصد گردشگری خارج شویم و زلزله بم نیز ضربه سنگینی به بحث گردشگری استان زد.

تلاش‌های انجام‌شده
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان اضافه کرد: در 3.5 سال گذشته در اتاق بازرگانی تلاش کردیم به سمت رفع ایرادات مسائل گردشگری پیش برویم و استان کرمان را معرفی کنیم و فعالان و تأثیرگذاران گردشگری تصویر درستی از استان کرمان در اذهان پرورش دهند.
سیاوشی ادامه داد: در نخستین گام سه گروه از تورهای گردشگری که استان را به آن نشان دادیم هرکدام که اولین بار آمده بودند از این‌همه ظرفیت گردشگری استان که به مردم ایران و حتی خارج از ایران شناسانده نشده است ،غبطه می‌خوردند .
وی یادآور شد: گروه‌های گردشگری از هلند و ژاپن هم به استان سفر کردند و از مناطق گرمسیر مانند جیرفت، عنبرآباد و.. همچنین به رفسنجان دیدن کردند و در این راستا هم اثرگذار شدیم و تا پایان سال در تلاش هستیم با شهرهایی که مقصد گردشگری مانند شیراز و اصفهان هستند برای معرفی کرمان استفاده کنیم و مطمئن هستیم که مؤثر خواهد بود.
نایب‌رئیس اتاق بازرگانی کرمان بیان کرد: در این زمینه هفته گذشته در مجمع نمایندگان استان پیشنهاد دادیم موافقت کردند که پروازهایی با اصفهان، یزد، بندرعباس و شیراز تبادل گردشگری داشته باشیم.
وی افزود: سومین ابرمارتن کویر استان برگزار و از 6 مهرماه دونده‌ها به کرمان می‌آیند، 18 دونده سرشناس خارجی از سراسر دنیا به استان کرمان سفر و یک هفته در کویر هستند که 250 کیلومتر در طول یک هفته می‌دوند و پس از بازگشت به کشورشان می‌توانند با تبلیغی که دارند معرف خوبی برای استان باشند.
سیاوشی خاطرنشان کرد: گردهمایی سالانه از فعالان گردشگری در طبیعت امسال در کرمان برگزار خواهد شد که دی یا آذرماه زمان آن است و بیش از 3 هزار نفر از فعالان آفرود و کویر ایران به استان کرمان می‌آیند و معرفی خوبی از استان کرمان خواهیم داشت.

ظرفیت قابل‌توجه رفسنجان در صنعت گردشگری
وی با اشاره به اینکه کرمان اولین تولیدکننده پسته دنیا، اولین تولیدکننده خرما و گردوی کشور است و این ظرفیت‌ها را باید مهم دانست، تصریح کرد: رفسنجان جایگاه بسیار خوبی در بخش گردشگری دارد، دره‌راگه این شهرستان برای گردشگری خیلی ظرفیت خوبی است خانه حاج‌آقا علی از جاذبه‌های بزرگ استان است و گردشگران فراوانی به سمت خود خوانده است.
سیاوشی یادآور شد: سرمایه‌گذاران بخش گردشگری می‌توانند از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده کنند، بخش گردشگری کرمان بعد از گذراندن دوران تحریمی که داشت قدم‌های محکمی در جهت توسعه و رونق گردشگری برمی‌دارد و معین‌های اقتصادی بخش اصلی کارشان را به بخش گردشگری اختصاص دهند.
هشدارهای میراث فرهنگی رفسنجان به مردم و مسئولین
در ادامه این جلسه رئیس اداره میراث فرهنگی رفسنجان با تا کید برافزایش رونق گردشگری اذعان کرد : یکی از راه‌های رونق اقتصاد ف گردشگری است که باید از آن حمایت شود.
حسن حسینی با ابراز گله‌مندی از مسئولین ادامه داد : گردشگری در رفسنجان که نهالی نورسته است و باید موردتوجه باشد و این شهرستان در جاذبه‌های طبیعی و تاریخی حرف برای گفتن دارد پس چرا به آن اهمیتی داده نمی‌شود؟
وی اصحاب رسانه را حافظه شهر خواند و ادامه داد: در حضور خبرنگاران اعلام می‌کنم که اگر روزی خبرهایی ناخوشایند از بازار رفسنجان به دلیل حجم مداخلات رسید و یا در شهری که بعد از رفسنجان حرف برای پسته داشت و موزه ملی پسته را ثبت کرد اما در رفسنجان چنین موزه‌ای نبود اگر موزه مس درجایی دیگر ثبت شد اما در رفسنجان خیر چنین روزی من این هشدارها را داده‌ام و نیاز به حمایت داریم.
حسینی ادامه داد:ما باید از محافل گردشگری کشور ارتباط بگیریم که این امر نیاز به حمایت دارد .
وی با اشاره به حضور 600 نفر هنرمند صنایع‌دستی در شهرستان گفت : امسال به دلیل عدم‌حمایت ما در نمایشگاه بین‌المللی صنایع‌دستی نتوانستیم شر کت کنیم .
حسینی با اشاره به حضور اسب‌های اصیل در شهرستان که بازدیدکنندگان زیادی هم دارند اذعان کرد : ما به این بازدیدکنندگان به چشم گردشگر نگاه می‌کنیم .
وی بازار رفسنجان را یکی از جاذبه‌های این شهر خواند و تأکید کرد :دو موزه حق رفسنجان است که نیاز به حمایت مسئولین دارد موزه‌ی ملی مس و موزه ملی پسته .

لزوم نگاه نوآورانه به گردشگری
در ادامه این مراسم رئیس دفتر کارگروه بازرگانی و گردشگری شهرستان با اشاره به شعار امسال” گردشگری تغییر نگرش و رفتن به سمت گردشگری دیجیتال است” ادامه داد: ما در دنیا مدل‌های کسب‌وکار دیجیتال موفقی در حوزه‌ی گردشگری داریم و راه دسترسی به آن‌ها خیلی راحت است و می‌شود به‌راحتی به آن‌ها پرداخت .
مسلم میرزایی افزود:گردشگری می‌تواند تأثیر زیادی بر اشتغال داشته باشد زیرا مستقیماً با حوزه‌ی حمل‌ونقل , بهداشت و با مسائل اجتماعی مرتبط است و می‌تواند اشتغال پایداری را ایجاد کند و عامل اصلی توسعه در شهرها باشد
میرزایی خاطرنشان کرد:ما باید در گردشگری نگاه نوآورانه و فناورانه داشته باشیم و در فناوری‌های که وجود دارد نوآوری‌های جدیدی به کار ببندیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *