رمضانی پور امام جمعه رفسنجان:
  لازم است مردم هم از این اقدامات مطلع شوند

به همت مجتمع مس سرچشمه و اداره منابع طبیعی فاز اول توسعه ۵۰۰  هکتاری فضای سبز منطبق با شرایط اکولوژیک در سرچشمه شروع به کارکرد…
امروز شنبه هفدهم آذرماه و اینجا سالن فجر مجتمع مس سرچشمه است.
ساعت از ده صبح می‌گذرد و با جمع خبرنگاران منتظر آمدن مسئولین استان، شهرستان برای آغاز اولین همایش روز جهانی خاک، هستیم.
بعد از قرائت سرود ملی و قرآن مراسم آغاز می‌شود.
با دعوت مجری مدیر امور ایمنی بهداشت و محیط‌زیست سرچشمه پشت تریبون حاضر می‌شود و از اجرای توسعه فضای سبز سرچشمه طی سه فاز خبرمی دهد و می‌گوید: به مناسبت روز جهانی خاک ایده خوبی از طرف همکاران محیط‌زیست سرچشمه، رفسنجان و استان مطرح شد و توسعه فضای سبز منطبق بر شرایط اکولوژیک منطقه به وسعت ۵۰۰ هکتار و مبارزه با آفات درختان ارژن به وسعت حدود یک هزار و ۳۳۷ هکتار امروز کلید می‌خورد.

مدیر امور ایمنی بهداشت و محیط‌زیست سرچشمه
اجرای این‌گونه برنامه‌ها را در راستای مسئولیت اجتماعی مجتمع مس
تعریف می‌کند.
مصطفی زیدآبادی می‌گوید: اهمیت مباحث زیست‌محیطی و منابع طبیعی بر کسی پوشیده نیست و مجتمع مس سرچشمه از هرگونه خدمتی در این خصوص دریغ نخواهد کرد.
وی به مزایای توسعه فضای سبز اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: بهبود کیفیت هوا، جلوگیری از فرسایش خاک، کاهش آلودگی صوتی و بهبود پارامترهای زیبایی را می‌توان ازجمله مزایای این عمل برشمرد.
مدیر امور ایمنی بهداشت و محیط‌زیست سرچشمه فاز اول توسعه فضای سبز منطقه را تأمین گونه بادام‌کوهی اعلام می‌کند و می‌گوید:  به‌راحتی می‌توانیم این توسعه را ایجاد کنیم زیرا خصوصیتی که بادام‌کوهی دارد با شرایط اقلیمی کنونی سازگار‌است با کم‌آبی سازگار و اگر خشک هم شود مجدداً قابل رشد است.
زیدآبادی اضافه می‌کند: سه فاز در منطقه  تعریف‌شده؛ فاز اول حدفاصل مجتمع و شهرک مسکونی به وسعت ۴۹۱ هکتار که زیر کشت می‌رود، فاز دوم سمت راست جاده اصلی رفسنجان و شهربابک حدفاصل کارخانه تا شهرک به وسعت ۴۰۴ هکتار  و فاز سوم حدفاصل سمت چپ جاده اختصاصی مس مشهور به جاده جدیدی به میزان ۲۰۲ هکتار کشت انجام خواهد شد.
او در ادامه تأکید می‌کند: این برنامه‌ها در راستای مسؤولیت‌های اجتماعی مجتمع مس سرچشمه رفسنجان انجام می‌گیرد.

نماینده مردم انار و رفسنجان
با مدیریت صحیح می‌توانیم از روان آب‌ها که تهدید هستند فرصت بسازیم و نگران خشک‌سالی نباشیم.
سوء مدیریت فرصت‌ها را تبدیل به تهدید کرده است
در ادامه‌ی این مراسم نماینده مردم رفسنجان و انار به طرح‌های این پروژه یعنی کشت بادام‌کوهی، توسعه فضای سبز و مبارزه با آفت لورانتوس اشاره می‌کند و می‌گوید:
ایران هفت درصد از منابع طبیعی دنیا را دارد و جزء 10 کشور ثروتمند دنیا با معادن خاک، مس، زغال‌سنگ و غیره است اما فرسایش خاک به‌راحتی انجام می‌شود لذا باید برای حفظ این مهم تلاش کنیم.
وی یکی از اصول اقتصاد مقاومتی را استفاده از ظرفیت‌های موجود می‌خواند و ادامه می‌دهد: در حوزه منابع طبیعی نیز رهبری استفاده از ظرفیت‌های موجود را مورد تأکید قرار داده‌اند.
انارکی محمدی اختصاص 200 میلیون دلار در بحث آبخیزداری و اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی را یادآوری می‌کند و می‌گوید:
امروز روان آب‌ها به‌راحتی از دست ما خارج می‌شود و به زیرساخت‌ها خسارت وارد کرده و می‌کنند درصورتی‌که ما با مدیریت صحیح می‌توانیم از این فرصت استفاده کنیم و نگران خشک‌سالی‌ها و کم بود آب نباشیم. وی با اشاره به این‌که بزرگ‌ترین حافظان محیط‌زیست مردم هستند تصریح کرد: امروز با درایت شما دست‌اندرکاران می‌توان از محیط‌زیست محافظت کرد که مجتمع مس در راستای مسئولیت اجتماعی خود در این امر پیش‌قدم شده است.
وی به قانون بازنشستگی اشاره می‌کند و اذعان می‌دارد: افرادی هستند که زحمات زیادی کشیده‌اند و تجربه‌های فراوان در ارگانی که کار می‌کرده‌اند کسب کرده‌اند و ما نباید این افراد که سرمایه هستند را پس از بازنشستگی به‌راحتی کنار بگذاریم بلکه هنر ماست تا بتوانیم با جوان‌سازی مدیریت‌ها از این سرمایه‌ها در راستای پیشرفت و تعالی کشور استفاده کنیم.

اختصاص 2 میلیارد تومان بودجه آبخیزداری به شهرستان‌های
انار و رفسنجان
در ادامه این مراسم با دعوت مجری مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان برای ایراد سخنرانی پشت تریبون می‌آید و از پیشرفت آلودگی آفت لورانتوس در جنگل‌های استان خبر می‌دهد و می‌گوید: باید تدابیری در راستای جلوگیری از خشک شدن و از بین رفتن این سرمایه‌ها که عاملی برای حفظ خاک هستند اندیشیده شود.
وی بیان کرد: خاک منبع، پایه و اساس برای محیط‌زیست است و باید به آن اهمیت داد در تمام دنیا به مسائل زیست‌محیطی اهمیت داده می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در هزاره سوم بشر با سه بحران تغییر اقلیمی، کمبود آب آشامیدنی و بیابان‌زایی روبرو است افزود: این نیز حاصل فعالیت‌های بشر در طول 150 سال اخیر است.
محمد رجبی زاده مساحت کل کرمان را 18 میلیون هکتار عنوان می‌کند و می‌گوید: وسعت شمال این استان 14.5 میلیون هکتار است که 13.2 میلیون هکتار از این مقدار در قالب منابع طبیعی و جنگلداری است.
وی ادامه می‌دهد: 22 میلیارد مترمکعب حجم بارش‌ها در استان کرمان است که از این حجم 18 میلیارد مترمکعب به دلیل تابش خورشید و قرار گرفتن در منطقه خشک تبخیر می‌شود و تنها سه میلیارد مترمکعب از این مقدار قابل‌استفاده است. همچنین
میانگین بارش نزولات آسمانی در دنیا 750 میلی‌متر، در ایران 240 میلی‌متر و در استان کرمان 125 میلی‌متر و کرمان سومین استان سیل‌خیز کشور شناخته‌شده است.
مدیرکل منابع طبیعی استان کرمان می‌گوید: وظیفه صندوق توسعه ملی این است که برای ایجاد توسعه از محل ذخیره ارزی به واحدهای تولیدی و بخش خصوصی تسهیلات ارائه دهد.
وی یادآوری می‌کند: مجلس شورای اسلامی در راستای آبخیزداری و حفظ منابع طبیعی همچنین اختصاص بودجه از صندوق توسعه ملی پیشنهاد داده‌شده است که فقط با تائید رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌تواند عملی شود.
رجبی زاده ادامه می‌دهد: در بودجه این صندوق پنج اولویت تصویب شد و بحث آبخیزداری یکی از این اولویت‌ها بود لذا امسال برای اولین بار 200 میلیون دلار اعتبار ویژه آبخیزداری در اختیار ما گذاشتند که 27 میلیارد تومان به استان کرمان واگذار شد که
2 میلیارد تومان از این بودجه به شهرستان‌های انار و رفسنجان اختصاص‌یافته است.

لازم است مردم هم از این اقدامات مطلع شوند
در ادامه این مراسم امام‌جمعه رفسنجان اذعان می‌دارد:
اجرای چنین برنامه‌هایی برای محیط‌زیست منطقه کمک خوبی است و در آینده طرح‌ها و برنامه‌های بیشتری داشته باشید که بتواند آلایندگی را به حداقل برساند تا رضایتمندی مردم را به دست آورید…
حجت‌الاسلام عباس رمضانی پور ادامه می‌دهد: اگر آسیبی در یک منطقه وجود داشته باشد متوجه همه افراد است کارخانه اسید اگر راه بیفتد می‌تواند به کاهش شدید آلایندگی کمک کند و در حال حاضر هم باید در کنار هم کارها را ببینیم هیچ‌کس نمی‌خواهد به دیگری ضرر برساند و در اسلام هم به این مهم تأکید شده است همه معتقد هستیم نباید زیانی به کسی وارد شود و این حرکت کار ارزشمندی است و لازم است مردم هم از این اقدامات مطلع شوند
رمضانی پور تصریح می‌کند: اگرچه باید برای حفظ محیط‌زیست تلاش کنیم بنابراین کارشناسان هم راهکارهایی ارائه دهند که مجتمع عظیم مس بتواند برنامه‌ها و طرح‌هایی اجرا کند که در وهله اول رضایت مردم را جلب کند تا آسیبی متوجه مردم نشود واژ طرفی به زیبایی منطقه هم کمک شود.
امام‌جمعه تأکیدمی کند: ضرورت دارد در این زمینه بیشتر هزینه شود چون خاک، آب‌وهوا عناصر مهم تغذیه بشری هستند و باید آلایندگی این عناصر را کم کرده و به صفر برسانیم.
در ادامه این مراسم تعهدنامه اجرای فاز اول توسعه ۵۰۰  هکتاری فضای سبز منطبق با شرایط اکولوژیک و مبارزه با آفت لورانتوس در سرچشمه بین مدیران منابع طبیعی و مجتمع مس سرچشمه امضا می‌شود و همراه با مسئولین برای افتتاح انجام این پروژه به محل آغاز به کار آن حرکت می‌کنیم.
بذر و نهال بادام‌کوهی کاشته می‌شود و قسمتی از درخت آلوده به آفت لورانتوس در حال بریده شدن است.

یک پاسخ به اولین همایش روز جهانی خاک در مجتمع مس سرچشمه برگزار شد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *