نگاهی کوتاه به منطقه قرق منصورآباد

منطقه منصورآباد رفسنجان با مساحتی بالغ‌بر 126 هزار هکتار و بعد از پیگیری‌های مستمر گروه دوستداران طبیعت این شهرستان، به‌عنوان منطقه قرق به سازمان محیط‌زیست معرفی و مجوزهای لازم را دریافت کرد. این گروه فعالیت خود را به‌صورت گسترده و کامل از سال 95 آغاز نمود.
بر اساس دستور اداره کل حفاظت محیط‌زیست و استانداری کرمان این منطقه به‌عنوان منطقه شکارممنوع معرفی گردید. برای معرفی بیشتر و حفاظت از این منطقه توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست، نقشه این ناحیه آماده و چاپ گردیده که به هنگام صدور پروانه شکار در اختیار شکارچیان قرار می‌گیرد. لازم به توضیح است در این نقشه نواحی که از شکار مستثنی است مشخص‌شده است.
هزینه‌های فروش شکار پس از دریافت مجوز همچنین هزینه‌هایی که تاکنون توسط اعضا گروه پرداخته می‌شده است صرف خرید ماشین، موتور، آب‌رسانی، علوفه رسانی، خرید گندم و جو، جاده‌سازی و دستمزد قرق بان می‌گردد.
این منطقه زیستگاه جانداران بسیاری چون انواع پرندگان آبزی و شکاری، خزندگان، چهارپایان و درندگان می‌باشد که وجود برخی از آن‌ها چون پرندگان آبزی دائمی نیست و در زمستان، حین مهاجرت به سمت جنوب در آبگیرهای منصورآباد مشاهده می‌شوند. مرغابی، چنگر، فلامینگو، کاکایی، آبچیلک، خوتکا وحواسیل ازجمله این پرندگان آبزی می‌باشند.
انواع جاندارانی که به آن‌ها اشاره شد به این شرح معرفی می‌شوند پرندگان: کبک، تیهو، سینه سیاه، هوبره، سار و.
پرندگان شکاری: عقاب، شاهین، دلیجه، سارگپه، قرقی
چهارپایان: قوچ، میش، کل بز، آهو
خزندگان: لاک‌پشت، افعی، مار، مارمولک، آگا، سروزغی، وارونس
درندگان: گرگ، کفتار، گربه پالاس، سیاه گوش، کاراکال، رودک عسل خور، گراز، روباه، جوجه تیغی، روباه شنی، شغال و توره
منصــورآبــاد منـطقــه‌ای حفاظت‌شده و بسیار زیباست بـرای بـازدیــد گــردشــگران و دوستــداران طبیعـت؛ اما مطلبی که قابل‌تأمل است این می‌باشد که اگر افراد دلسوزی چون اعضا این گروه نبودند و با تشکیل ngo یا همان گروه مردم‌نهاد به این مناطق رسیدگـی نمی‌کردنــد چه‌بسـا محیط‌زیست و جاندارانی که حق حیات دارند به نابودی کشیده شده بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *