امام‌جمعه رفسنجان و راه‌حل معضل کارتن‌خواب‌ها

   مهدیه کاردوست _ پیرو مطلـبی که در چـاپ قبـل در مـورد وضـعـیـت نـابسـامـان کارتـن‌خــواب‌هــای شهرستان داشتم و اینکه دغدغه مسئولین تا چه اندازه است و چه اقداماتی انجام‌شده و یا خواهد شد. پای صحبت عباس رمضانی امام‌جمعه رفسنجان می‌نشینم؛ وی در صحبت‌هایش این‌چنین می‌گوید:
این وضعیت می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که این افراد به این عمل روی می‌آورند باید عکس این دلایل را عمل کنیم تا دوباره به زندگی عادی و درواقع ارزش و قداست خود برگردند. همه انسان‌ها دارای تکریم هستند و خداوند می‌فرماید: ما بنی‌آدم را گرامی داشتیم، دلایلی که افراد به بیرون از منزل کشانده می‌شوند می‌تواند ناشی از بد ناهنجاری‌های داخل منزل، بد سرپرستی و یا درواقع نداشتن شغل و معیشت سخت و بی‌پناهی و امثالهم باشد. این‌ها تنها بومی رفسنجان نبوده و در بین آن‌ها مهاجرینی هستند که از شهرهای دیگر به اینجا پناه آورده‌اند که باعث شده چهره شهر کدر شود و زیبایی خود را از دست دهد. همین علت‌ها را می‌توان برگرداند و در این راستا ساماندهی انجام داد.
وی یاد حمید ملانوری فرماندار سابق را گرامی داشته و ادامه می‌دهد: ملانوری در سه جهت انگیزه قوی داشت. اول بحث سرمایه‌گذاری بود که در این زمینه تفاهم‌نامه‌های زیادی به امضا رسید و تقریباً بیش از هزار میلیارد به اجرا رسید که بعضی شروع بکار کرده و بعضی در آینده‌ای نزدیک آغاز به کار خواهند کرد. دومین مورد که پیگیری جدی شد بحث برخورد با قلیان بود، علاوه بر اینکه این معضل در پارک‌ها شایع شده بود به‌جای جای شهر و حتی روستاها هم کشیده شده بود. تحت عنوان قهوه‌خانه جوانان به این مخدر جذب می‌شدند.
و انگیزه سوم برخورد با متکدیان و کارتن‌خواب‌ها بود. همین افرادی که شب تا صبح را بیرون از منزل و در زیر پل‌ها و اماکنی که می‌توانست مخفی گاهی برایشان باشد به سر می‌بردند و در طول روز در سطح شهر از طرق مختلف کسب روزی می‌کردند. بیش از 300 نفر از متکدیان و کارتن‌خواب‌ها که چیزی در حدود 90 درصد آن‌ها غیربومی بودند. تحقیقاتی که در مورد این افراد صورت گرفت که اکثراً نیازمند نبودند و وضعیت مالی خانوادگی‌شان به سامان بود. با همکاری آموزش‌وپرورش مدرسه‌ای به این کار تعلق گرفت و این افراد به آنجا انتقال داده شدند و عده‌ای هم به آغوش خانواده‌هایشان برگردانده شدند. این عمل در حفظ امنیت نقش بسزایی داشته و باعث کاهش آمار جرم و جنایت شده است.
متأسفانه مجدداً این مشکل به چهره شهر بازگشته و طبق آخرین اخبار چندی پیش توسط یکی از همین افراد در پارکی از شهر قتلی هم انجام‌گرفته است. لذا در حال حاضر پیگیری این معضل شدنی است. از فرماندار محترم، نیروی انتظامی، شورای تأمین و دیگر نهادهای مرتبط و مسئول جهت جلوگیری از ناامنی و ساماندهی متکدیان و کارتن‌خواب‌ها درخواست می‌کنیم گام‌های اساسی بردارند. فرماندار محترم در این زمینه تلاش‌هایی دارند که ان شاء الله انجام خواهند داد.
باید برخورد صورت پذیرد و راهکارهای مناسبی ارائه شود. برای افرادی که اهل رفسنجان هستند برنامه‌های سازنده داشته باشیم. در اینجا لازم است از ظرفیت‌های شهرداری، شورای شهر، بهزیستی و … و مجموعه دادگستری و دادسراها استفاده کنیم. باید یک کار جمعی مفید و فرهنگ‌سازی انجام شود تا برای همیشه این معضلات برطرف گردد. جرم معتاد در این حد نیست که دیگر در کانون خانواده جایی نداشته باشد و در فضای نامناسب روزگار سپری کند.
صحبت‌های امام‌جمعه به پایان می‌رسد، درخواست عده‌ای از افراد پاک که درگذشته به همین معضل گرفتار بودند در مورد کمک به این افراد را مطرح می‌کنم و ایشان قول همکاری می‌دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *