مدیر عامل شرکت امین پدیدار گفت: سال 81 تولید پسته ایران نسبت به امریکا افزایش داشته است اما از سال 89 به بعد تولید پسته در آمریکا افزایش پیدا می کند و سال 95 اوج تولید پسته امریکا که 409 هزار تن بوده است و ایران 170 هزار تن برداشت داشته است که امسال حدود 280 هزار تن برداشت محصول پسته داشته ایم که آمریکا 270 هزار تن بوده است.
بنا به گزارش سمن دوم اسفند علی قاسمعلی زاده در همایش استارت آپ ویکند که در دانشگاه ولی عصر گفت: ‌از این به بعد باید تولید پسته در آمریکا را بالای 270 هزار تن بدانیم که این مقدار با اوج تولید در ایران در چند سال اخیر برابر است. پیشی گرفتن آمریکا در تولید پسته و مکانیزهایی که این کشور دارد می تواند تعیین کننده قیمت پسته در بازار جهانی در آینده باشد.
وی به مشکل قیمت گذاری در ایران اشاره کرد و افزود: ‌در حالیکه ما در شهریور انتظار قیمت را داریم. شرکت پارامونت که 60 درصد پسته آمریکا را تحت اختیار و خرید خود دارد قیمت پسته را قبل از این ماه اعلام می کند.
مدیر عامل شرکت امین پدیدار گفت: ‌خوشبختانه پسته کالایی است که 90 درصد محصول هر سال مصرف می شود و در سال 95 حدود 390 هزار تن پسته در جهان مصرف شده که 440 هزار تن تولید جهانی بوده است. در حالیکه 20 درصد پسته سالیانه ما در داخل مصرف و بقیه صادر می شود.
قاسمعلی زاده از بازار مناسب پسته در بعضی از کشورها حرف به میان آورد وگفت: مقاصد اصلی کشورهای صادراتی پسته، کشورهای اتحادیه اورپایی، خاورمیانه، شبه قاره هند است. هند تنها کشوری است که پسته احمد آقایی ایران را به دلیل طعم و مزه گرانتر از امریکا می خرد. در هند پسته احمداقایی مصرف می شود که جای خوشبختی دارد.
آمریکا روی بازار هند کار می کند ولی در این خصوص هندیها به بازار آمریکا تمایلی نشان نداده اند. در آینده چین و هند تا سال 2030 به اقتصاد اول و دوم دنیا تبدیل می شوند و مصرف پسته رشد قابل توجهی پیدا می کند در این خصوص نباید نگران بود.
وی به بعضی از مسائل که بازار پسته ایران را تهدید می کند اشاره کرد و گفت: ‌آجیل های دیگر مانند بادام و بادام زمینی و … که قیمتشان پائینتر است به محض افزایش قیمت پسته مصرفشان بالا می رود و جای پسته ایران را در بازار می گیرند.
وی به کاهش تناژی پسته ‌ایران در هکتار اشاره کرد و گفت: اما پسته ایران در رقابت با پسته آمریکا تولید آن در هکتار بسیار کم است بین 500 تا 800 کیلو پسته در هکتار است در حالیکه در آمریکا در هر هکتار 2500 کیلو تولید می شود که این مساله جایگاه پسته ایران را تهدید می کند.
وی افزود: ‌قیمت ارز دیگر مسله ای است که بر بازار پسته تاثیر گذار است. به دلیل عدم ثبات نرخ ارز، کشاورزان و صادرکنندگان نمی دانند چه پیش می آید و چه کار کنند. پایین نگهداشتن نرخ دلار به زور تزریق ارز به بازار به طور غیر طبیعی باعث می شود که به تولید کننده خارجی کمک کنیم و به تولید کننده داخلی آسبیب برسانیم. بنابراین قیمت تمام شده محصول پسته برای ما بالاست که یک تهدید به شمار می رود.
وی با اشاره به اینکه نوسانات نرخ پسته در بازار باعث می شود نتوانیم قراردادهای دراز مدت ببندیم افزود: ‌پسته ایران مثل جمعه بازار شده، چهار و پنج کانتینر می بریم و در بازارهای خارجـی فروشیم چون ثبات قیمت وجود ندارد و ما نمی توانیم قراردادهای دراز مدت ببندیم و از عقد قراردادهای بزرگ جا می مانیم. الان پسته ایران را می خرند آیا در آینده هم می توانیم بفروشیم؟
قاسمعلی زاده در پایان گفت: ‌نمی دانم بگویم یا نه؟ ‌در حال حاضر زالو درمانی راه افتاده است من فکر می کنم اگر از سرمایه داران زالو صفت استفاده شود اقتصادمان درمان می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *