آرزو سلطانی _ شانزده روز از شهریورماه می‌گذرد. هوا بوی پاییز را به مشام می‌رساند. ا ز آنجا که جلسات فرماندار تاکنون با چند لحظه تأخیر شروع می‌شد امروز کمی خیالم راحت‌تر است و با آرامش بیشتری از پله‌های ساحتمان فرمانداری بالا می‌آیم درب اتاق جلسات فرمانداری را می‌گشایم که متوجه می‌شوم این بار ده دقیقه دیر کرده‌ام و دور میز جایی برای نشستن ندارم و بر روی صندلی‌های کنار دیوار قرار می‌گیرم. فرماندار که در سمت چپ او امام‌جمعه و سمت راستش عضو انجمن جامعه‌شناسی نشسته‌اند از طرح جمع‌آوری متکدیان و این‌که رفسنجان شهری بانام شهر بدون عرضه قلیان در سازمان بهداشت جهانی ثبت‌شده است می‌گوید.
تمام دست‌اندرکاران اجرای این دو طرح هم حضور دارند. فرماندار می‌گوید که خوب می‌دانستیم که جمع‌آوری مکان‌های عرضه قلیان در شهر باعث می‌شود که استعمال قلیان‌ها به شکل‌های دیگر و در مکان‌هایی دور از چشم ما شکل جدیدی به خود بگیرد اما دیگر این امر چهره‌ی شهر را زشت کرده بود.
او به جمع‌آوری متکدیان و مشکلات روانی جمع‌آوری آن‌ها برای مجریان و سامان‌دهی آن‌ها اشاره کرد و گفت: به‌هرحال ما این طرح را اجرا کردیم و جالب اینجاست که 90 در صد آن‌ها رفسنجانی نبودند.
پس از صحبت‌های فرماندار سید حسین سراج زاده که مهمان ویژه این نشست و عضو انجمن جامعه‌شناسی ایران می‌گوید: خوشحالم با رویکرد درستی به مسائل اجتماعی رفسنجان پرداختید و خرسندم که زمینه را فراهم کردید تا در این جلسه حضور پیدا کنم.
در هر شهری که مسائل اجتماعی مطرح می‌شود هرکدام از این مسائل تفاوت‌هایی دارند اما باید رویکرد واقع‌گرایانه و هدف‌دار باشد.
سراج زاده در موردتقاضا و عرضه و توجهاتی که برای جلوگیری از عرضه می‌شود و این توجه باید به تقاضا هم شود توضیحاتی می‌آورد و مثال‌هایی می‌زند و می‌گوید: اگر فساد که منشأ تمام مشکلات است حل شود بقیه مسائل خودشان حل خواهند شد.
او با تأکید بر این جمله “کنش فردی خیرخواهانه باید تبدیل به کنش سازمان‌یافته‌ی جمعی شود “ ادامه می‌دهد مردم باید در مورد این موضوع به باور برسند مانند مردم تبریز که در شهرشان هیچ گدایی وجود ندارد و هر کس کمکی که می‌خواهد بکند مستقیم به متکدی کمک‌هایش را نمی‌دهد. سراج زاده به محدود بودن منابع ازجمله سرمایه‌های دولتی، وقت و غیره اشاره می‌کند و می‌گوید: مسائل اجتماعی باید اولویت‌بندی شوند زیرا ما دچار ناتوانایی‌های جدی هستیم و اگر شما وقتتان را برای قلیان بگذارید با مسائل دیگر و آن‌طرف قضیه که اگر متقاضی وجود داشته باشد چه برنامه‌هایی دارید؟
برخلاف بر خی از حضار که چهره‌شان درهم فرو می‌رود و از گفته‌های سراج زاده گویا دلخورمی شوند و انتظار شنیدن فقط به‌به دارند، فرماندار باحوصله گوش می‌دهد و گویا حرف‌های سراج را درک می‌کند. در ادامه‌ی جلسه امام‌جمعه اظهار می‌کند: رفسنجان تبدیل به یک معضل اجتماعی شده بود و در شهر بیش از صد مرکز عرضه قلیان وجود داشت و چهره شهر را زشت کرده بود و این‌که ما جلوی این مظاهر را گرفتیم خودش یک موفقیت است.
امام‌جمعه تصریح می‌کند: مردم حرف اول را می‌زنند و دولت باید معاش مردم را درست کند و …
ما باید به شهر خودمان بچسبیم این کار در رابطه با قلیان و گسترش بی‌رویه آن‌که در شهر صورت گرفته بود دیگرکسی جلودارش نبود و ما باید با دستگیری افراد متخلف …
.فرماندار حرف او را قطع می‌کند و می‌گوید دست‌گیری به‌جای دستگیری.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *