پیامد قانون منع بکارگیری بازنشستگان
مدیر فنی باشگاه مس

تب‌وتاب فوتبال در همه جای ایران این روزها زیاد است خصوصاً در شهر و دیار فاتحان اروند. از سن چهارده‌سالگی در تیم منتخب نوجوانان رفسنجان فوتبالش را آغاز کرد، پنج سال متوالی در تیم منتخب بزرگسالان استان کرمان درخشید، با منتخب استان مقام چهارم کشور را بدست آورد. در سال 1384 به کشور المان برای دریافت لایسنس c مربیگری فوتبال صفر می‌کند، عضو کانون مربیان استان و دارای لیسانس تربیت‌بدنی بازنشسته آموزش‌وپرورش است. دارای مدرک مربیگری  a از کنفدراسیون فوتبال آسیا است. اکبر زبردست را هواداران فوتبال رفسنجان با شکست استقلال در جام حذفی کشور به یاد دارند، این روزها مدیر فنی باشگاه مس ازجمله تیم فوتبال بزرگسالان مس می‌باشد، در این شماره با او به گفتگو پرداختیم.

در چه پستی بازی می‌کردید؟
من به دلیل سرعتی بودنم همیشه مهاجم بودم و حتی زمانی که در تیم منتخب استان بازی می‌کردم به‌عنوان مهاجم من را انتخاب کردند.
چند سال سرمربی باشگاه مس رفسنجان بودید؟
من از سال 1376 تا فصل فوتبالی 89-90 که نزدیک به 9 یا 10 سال سرمربی تیم مس رفسنجان بودم.
از افتخارات دوران مربیگری خودتان بگوید؟
اگر یک مربی افتخاری بدست می‌آورد یک کار یک مجموعه است که زحمت می‌کشد. من دوران مربیگری‌ام را با تیم شهرداری رفسنجان آغاز کردم که افتخاراتی در شهرستان و استان با این تیم به دست آورده‌ام. ما توانستیم از لیگ استان به لیگ منطقه‌ای کشور صعود کنیم، شهردار آن وقت به مجموعه ما اعلام کرد که دیگر تیم داری نخواهد کرد، توانستیم تیم شهرداری رفسنجان را زیر نظر شرکت صنایع مس ببریم و در لیگ منطقه‌ای بازی کنیم و با خرید امتیاز دسته دوم کشور از تیم وحدت آبادان توسط مسئولین مس همان سال قهرمان لیگ دسته دوم کشور شدیم و به لیگ دسته اول صعود کردیم، از دیگر افتخاراتم شکست تیم‌های لیگ برتری استقلال، ملوان انزلی، مس کرمان، پاس همدان، ابومسلم مشهد در جام حذفی که در هر دو سال تا یک‌چهارم نهایی جام حذفی پیش رفتیم. همراه با مس رفسنجان در سال اول به مقام چهارم لیگ و در سال دوم مقام سوم لیگ کسب کردیم که با اختلاف خیلی کم نتوانستیم به لیگ برتر صعود کنیم.
می‌توانید بگویید چقدر پول در این سال‌های مربیگری از باشگاه مس دریافت کرده‌اید؟
اوایل حقوق‌ها کم بود من در این ده سال جمعاً کمتر از یک‌فصل یک مربی غیربومی پول دریافت کرده‌ام.
چرا از هدایت تیم فوتبال مس برکنار شدید؟
در فصل فوتبالی 89-90 تیم مس در پایان فصل در رتبه نهم قرار گرفت و چون تیم در نیمه دوم جدول بود باشگاه مس با من قطع همکاری کرد و در فصل بعد هم به‌عنوان مربی جایگزین دوباره از من استفاده شد که بعد از آن دیگر به‌عنوان سرمربی در خدمت باشگاه نبودم.
در دوران مربیگری تان بازیکن چگونه به باشگاه یا تیم ملحق می شد؟
حتماً تست می‌گرفتیم و می‌بایست بازیکن را در شرایط حال ببینیم و با کادر فنی و مدیریت مشورت می‌کردیم یعنی کارگروه روی بازیکن کاملاً اشراف داشت و تصمیم نهایی را خودم می‌گرفتم چون اعتقاد داشتم روز آخر سرمربی جوابگوست.
چرا بازیکنان امروزی قبل از شروع اولین تمرین قراردادمی بندند؟
همان‌گونه که فوتبال در حال تغییر است نگرش‌ها هم عوض‌شده است، بازیکنان حاضر به تست دادن نیستند و مدیر برنامه دارند وبر اساس رزومه و یا بازی‌های فصل قبل جذب می‌شوند، همه جای دنیا هم این‌گونه شده است و فقط تست پزشکی باید داشته باشند.
بعد از جذب بازیکنان احساس می‌کنیم که اشتباه کرده یا کیفیت آن‌ها مثل فصل قبلی نیست؟
دلایل زیادی است یا بازیکن نمی‌تواند با شرایط مربی خود را وفق بدهد و دستورات او را خوب انجام دهد یا مربی نمی‌تواند از این بازیکن بازی بگیرد و شرایط باشگاه و منطقه نیز می‌باشد و یا اینکه ما در نوع جذب بازیکن اشتباه کرده‌ایم.
سمت شما در باشگاه مس چیست؟
من مدیر فنی تیم‌های نوجوانان، جوانان، امید و بزرگسالان مس هستم یا بهتر بگویم مدیر فنی و معاون فنی باشگاه مس.
وظیفه مدیر فنی در باشگاه مس چیست؟
برنامه‌های تمرینی مربیان را به‌صورت مدون بررسی و در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم، نظارت بر تمرین تیم‌ها، برگزاری جلسات فنی بعد از مسابقات، هماهنگی برای مسابقات دوستانه، اگر مربی و تیمی در مسیرش دچار انحراف شد به او کمک و مشورت می‌دهیم، برگزاری جلسات کمیته فنی برای انتخاب مربیان پایه، جلسات فنی با کادر تیم بزرگسالان در صورت نیاز.
انتخاب مربیان پایه و آکادمی مس در این فصل چگونه بوده است؟
در این فصل اعضای کمیته فنی (هادوی، شجاع‌الدینی، حیدر رضایی، نژاد باقری، زبردست) نسبت به تک‌تک مربیان نظر داده ورای گیری کرده‌اند که هرکس رأی بیشتری در کمیته آورده انتخاب‌شده است. بعد از انتخاب کمیته فنی فقط در رابطه با مربیان جابجای ها و تغییراتی بر اساس برخی ملاحظات ازجمله درخواست مربیان انجام‌گرفته است، اما در خصوص سرمربیان هیچ‌گونه تغییری انجام نگرفته است.
در جذب بازیکنان تیم بزرگسالان مس رفسنجان، تا چه اندازه مدیر فنی نقش دارد؟
مهم‌ترین بخش یک تیم یا بهتر بگویم باشگاه جذب بازیکن در ابتدای فصل می‌باشد که در باشگاه مس رفسنجان مشورت مدیرعامل، مدیر فنی و سرمربی تیم دخیل بوده است که درنهایت تصمیم‌گیرنده اصلی خود سرمربی تیم می‌باشد.
نظر تان در رابطه با میشو چیست؟
میشو یک انسان به‌تمام‌معنا است، وجدان کاری بسیار بالایی دارد، نظم و انضباط تلاش و پشتکار از خصوصیات بارز اوست، دو سال با شرایطی به رفسنجان آمده که شرایط سختی بوده است و تیم را هم خودش نبسته است و به او اعتقاددارم.
مس رفسنجان با میشو در لیگ دسته اول می ماند؟
صد درصد او مربی بادانشی است و در نیم‌فصل دوم هم کمبوداتش را شناسایی کرده است که انشا الله در نیم‌فصل دوم با تقویت تیم شاهدبازی‌های خوبی از طرف مس رفسنجان خواهیم بود.
چرا هواداران مس بعد از بازی با تیم فوتبال نود ارومیه خواستار برکناری محمودی نیا شدند؟
من آقای محمودی نیا را خوب می‌شناسم ایشان تمام تلاشش را برای تیم و باشگاه مس انجام می‌دهد او تنها مدیرعاملی است که در لیگ دسته اول هم مدرس فیفا، هم مربی حرفه‌ای و هم کار مدیریتی کرده است. هواداران باید به او فرصت بدهند و با زبان احترام خیلی از مسائل حل خواهد شد. اینجا جا دارد به سهم خودم از همه هواداران مسئولین، رسانه‌ها که همه شکل با باشگاه مس همکاری داشته و دارند تشکر و عذرخواهی کنم که نتایج قابل قبولی در این فصل به دست نیاورده‌ایم. ما تمام تلاشمان را در نیم‌فصل دوم می‌کنیم تا با تقویت تیم و برنامه‌ریزی بهتر به جایگاهی که در شأن فوتبال رفسنجان می‌باشد برسیم.
از سیاسی بازی صحبت کردید، آیا سیاسیون در فوتبال رفسنجان دخالت دارند؟
فکر می‌کنم از بیرون دخالت‌هایی در خصوص باشگاه صورت می‌گیرد؛ اما من تنها خواهشی از سیاسیون دارم که فوتبال را باسیاست دخالت ندهند حتی فیفا هم با این شرایط مخالف می‌باشد چراکه سیاسیون بر اساس شرایط خودشان تصمیم می‌گیرند نه آینده فوتبال.
به‌نوعی برخی معتقدند که شما قانون بازنشستگان را دور زده‌اید آیا این‌چنین است؟
من بر اساس چارت سازمانی باشگاه پست سازمانی داشتم که معاون فنی بودم که بعد از اجرای این قانون از چارت بیرون رفتم و حتی دفتری را هم که داشتم تحویل دادم و هیچ سمتی در باشگاه ندارم و فقط در شرایط حساس به باشگاه می‌روم و مانند بقیه مربیان و سرپرستان از یک قرارداد سالانه برخوردار هستم پس چگونه می‌توانم قانون را دور زده باشم شرایطم مانند بقیه است که هم از یک ارگان اداری یا بازار آزاد حقوق می‌گیرند و یک قرارداد هم بر اساس پستشان دارند، همان‌گونه که باشگاه با یک سرپرست و یا مربی قرارداد فصلی می‌بندد که شغل دیگری هم دارد، بامن نیز به همان صورت قرارداد بسته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *