ا. حیدری _ حداقل 15 خرگوش در گوشه و کنار قفس در حال حرکت هستند که حال بعضی از آن ها به نظر خوب نیست. در قسمتی دیگر چند مرغ و خروس و لاک پشت زندگی می کنند و به تن مرغ و خروس ها تقریبا پری باقی نمانده است و پوست بدنشان کاملا مشخص است. در قفسی دیگر عقابی چنگال هایش را در میله های قفس فرو کرده است و به نقطه ای خیره مانده است.اینجا مجموعه نگهداری از حیوانات نهالستان شهرداری رفسنجان است. مجموعه ای که برای ورود به آن باید ورودی پرداخت کرد و شنیده ها حاکی از ان است که بعضا حیواناتی مانند خرگوش در این محل به فروش می رسد. این مجموعه تقریبا 4سال است که بدون مجوز از سازمان محیط زیست فعالیت می کند و بازدیدکنندگان زیادی به ویژه از مدارس دارد. 3 میمون نیز در قفسی دیگر زندگی می کنند؛  یکی از میمون های این مجموعه در زمستان گذشته تلف شده است اما فرزندش هنوز در اینجا زندگی می کند. گویا مرگ و میر حیوانات در محل امری عادی است. یکی از بازدیدکنندگان می گوید: تابستان گذشته تعداد خرگوش ها بسیار زیاد بود و بعضی از ان ها مریض بودند و درخواست کردم که خرگوشی که پایش مشکل داشت را برای درمان نزد دامپزشک ببرم اما به من گفتند خودش می میرد.

وی ادامه می دهد مردی نیز تعداد زیادی خرگوش را در یک گونی ریخت و گفت برای مارهایش می برد. طاووس،مرغابی و چند نوع پرنده دیگر نیز در این محل نگهداری می شود. به جز خرگوش ها و مرغ ها که مقداری اشغال سبزی برایشان ریخته شده است بقیه گونه ها غذایی ندارند. در این مجموعه حتی یک تکنسین دامپزشکی حضور ندارد و کلیه امور به وسیله یک شخص که به نظر هیچ تخصصی هم ندارد انجام می شود. آیا این شخص می داند که چه غذایی برای انواع مختلف پرندگان یا جوندگان و یا برای یک میمون مناسب است؟ یا هرگونه در چه محیط و در چه دمایی باید زندگی کند؟ زمانی که مجموعه ای بدون مجوز فعالیت می کند واکسیناسیون گونه ها در آن انجام نمی شود؛ تلفات حیوانات ، تولدها و ورودی ها اعلام نمی شود وحقوق گونه های جانوری و حداقل استاندارها رعایت نمی شود.err

زمانی که واکسیناسیون حیوانات انجام نمی شود  بیماری ها خیلی سریع یک گونه را درگیر می کنند و باعث تلف شدن آن ها می شود؛ علاوه بر این بیماری های مشترک میان انسان و حیوان ممکن است سلامت بازدیدکنندگان را تهدید کند.  نگهداری حیوانات در اسارت، نیاز به مجوز از سازمان محیط زیست دارد و نگهداری حیوانات در مراکز فاقد مجوز جرم است.  در اینجا این سوال پیش می آید که حیواناتی مانند عقاب و میمون چگونه وارد این مجموعه شده اند؟گونه هایی که خرید و فروش آن ها و حتی نگهداری از آن ها بدون مجوز جرم است . بعضی از این حیوانات مانند میمون به صورت قاچاق وارد کشور می شود.شخصی به نام  د.ا می گوید: 3سال پیش برای اعتراض به وضعیت این مجموعه به اداره محیط زیست رفتم و درخواست کردم که به وضعیت آن رسیدگی شود. بعدها شنیدم که دیگر حیوانی در نهالستان نگهداری نمی شود، اما مثل این که فقط مدت کوتاهی این مجموعه فعالیت نداشته و دوباره فعالیت خود را آغاز کرده است.  چرا علی رغم فعالیت چندین ساله این مجموعه تاکنون اداره محیط زیست فعالیت ان را متوقف نکرده است؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *