سیدعلی میرافضلی  دبیر همایش رفسنجان، تدبیر، تلاش و توسعه

00000860

رفسنجان در آخرین روزهای تابستان 1395 شاهد اتفاقی بزرگ خواهد بود. از بیست و چهارم تا بیست و نهم شهریور همایش رفسنجان، تدبیر، تلاش و توسعه برگزار خواهد، همایشی که امید می‌رود بتواند موانع سرمایه‌گذاری در شهر طلای سبز و سرخ را شناسایی و راهکارهای عملی در جهت رفع این موانع ارائه دهد. این روزها دبیرخانه این همایش، دوران پر جنب‌وجوشی را تجربه می‌کند. به‌منظور آگاهی خوانندگان سمن از کم و کیف این همایش از سید علی میرافضلی، دبیر همایش رفسنجان، تدبیر، تلاش و توسعه خواستیم که در گفتگویی با گروه گزارش و خبر سمن از برنامه‌ه
ای این همایش برایمان بگوید. وی عصر پنجشنبه یازدهم شهریور در این گفتگو حاضر شد و به پرسش‌های ما پاسخ داد:
سمن: با توجه به این‌که ممکن است بخشی از مخاطبان سمن در خصوص این همایش چیزی نشنیده باشند، لطفاً مختصر بگویید که این همایش چه اهدافی را دنبال می‌کند و در روزهای 24 تا 29 شهریور قرار است چه اتفاقی بیفتد؟
میرافضلی:
ابتدا تشکر می‌کنم در خصوص اطلاع‌رسانی در مورد این همایش. در خصوص اهداف همایش من فکر می‌کنم آقای فرماندار بهتر می‌توانند توضیح و تشریح کنند چون ایشان طراح این همایش بوده‌اند؛ اما در این همایش چه اتفاقی بیفتد باید عرض کنم قرار است این همایش در شش روز و در قالب یک پکیج تعریف‌شده، قرار است برگزار شود البته در ابتدا این‌قدر گسترده نبود بعد کامل و گسترده‌تر شد. این همایش در تاریخ 24 شهریور آغاز و در 29 شهریور اختتامیه آن خواهد بود.
سمن: در خصوص ساختار اجرایی و برنامه‌ریزی دبیرخانه همایش توضیح بفرمایید اینکه دبیرخانه چگونه و به چه شکل عمل
می‌کند؟
میر افضلی:
دبیرخانه همایش از 10 کمیسیون تشکیل‌شده است. کمیسیون‌های ده‌گانه‌ای که از دو ماه پیش فعالیت خود را در حوزه‌های مختلف ازجمله گرش گردی، فرهنگی، کشاورزی، صنعتی، محیط‌زیست، آب، تاریخ و تمدن، بهداشت و سلامت و غیره آغاز کرده‌اند که هر یک از کمیسیون‌ها به‌تناسب جلسات متعددی را برگزار کرده‌اند که جمع‌بندی موضوعات و مباحث کمیسیون‌ها در دو روز آخر همایش به سند چشم‌انداز توسعه شهرستان منجر خواهد شد.
سمن:همایش در روز بیست و چهارم یا روز اول چه برنامه‌هایی دارد؟
میرافضلی:
این همایش با افتتاحیه جشنواره ملی بازی‌های بومی محلی کشور و با حضور حدود 800 مهمان از بیست استان کشور در صبح روز چهارشنبه روز 24 شهریور در استادیوم مخروطی شکل موزه ریاست جمهوری افتتاح خواهد شد. این جشنواره به مدت دو روز ادامه خواهد داشت. لذا با توجه به تعداد کثیر شرکت‌کنندگان و حضور ورزشکاران از استان‌های مختلف موقعیت خوبی است که شرکت‌کنندگان با ظرفیت‌ها و مسائل فرهنگی شهرستان آشنا شوند که در همین روز در ساعت 10 صبح شاهد گشایش نمایشگاه توانمندی‌های شهرستان را با نزدیک به 150 غرفه در پارک مطهری و محوطه موزه ریاست جمهوری خواهیم بود. در این نمایشگاه شرکت‌ها، نخبگان و همه‌کسانی که توانایی عرضه کالا یا خدماتی را دارند، حضور خواهند داشت. یک فضای بازی هم برای نمایش ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی در نظر گرفته‌شده است و یک خط کامل مربوط به ماشین‌آلات ضبط پسته وجود دارد که می‌تواند برای بازدیدکنندگان جالب باشد.
سمن: برای روز دوم همایش چه برنامه‌هایی در نظر گرفته‌شده است؟
میرافضلی:
25 شهریور، جشن ملی پسته را خواهیم داشت که پسته ثبت رسمی شده و شماره ثبت به پسته رفسنجان داده می‌شود. این امر با همکاری میراث فرهنگی در خانه حاج‌آقا علی اتفاق خواهد افتاد.
سمن: چه برنامه‌های دیگری برای معرفی شهرستان دارید؟
میرافضلی:
بیست و ششم و بیست وهفتم شهریورماه قرار است که یک سری برنامه‌های بازدیدی داشته باشیم ازجمله نمایش و جشنواره اسب‌های زیبا که با هیئت سوارکاری انجام می‌گیرد. در کنار آن چهار تور داریم که دیدار از آثار تاریخی و دیدنی‌های رفسنجان، در دستور کار است
سمن: نحوه شرکت در این تورهای گردشگری چگونه خواهد بود و از چه جاهایی بازدید می‌شود؟
میرافضلی:
ثبت‌نام توسط غرفه میراث فرهنگی انجام خواهد شد و برنامه بازدید از خانه حاج‌آقا علی، دره راگه، دریاچه شور و ماسه‌بادی‌های نوق پیش‌بینی‌شده است و همچنین بازدید از ضبط‌های موفق پسته راداریم که این می‌تواند حتی برای شهروندان خودمان جالب و جذاب باشد.
سمن: از مهم‌ترین برنامه‌های فرهنگی که در این همایش قرار است برگزار شود چه می‌باشد؟
میرافضلی:
همراه با بازی‌های بومی محلی 12 تا 14 گروه موسیقی نواحی به همایش دعوت‌شده‌اند که به اجرای موسیقی محلی خواهند پرداخت و قرار است باهدف ایجاد شورونشاط، طی دو شب در رفسنجان و بخش‌های مختلف ازجمله سرچشمه، کشکوییه و غیره به اجرای موسیقی بپردازند. علاوه بر آن غرفه عشایری هم برپا خواهد شد که عشایر کارهای خود را عرضه کرده و صنایع‌دستی، غذاها و لباس‌های عشایری را به نمایش می‌گذارند.
سمن: علاوه بر برگزاری جشنواره بازی‌های بومی محلی، برای جذب عمومی، برنامه‌ی دیگری طراحی‌شده است که عامه‌ی مردم هم با ظرفیت‌های رفسنجان آشنا شوند؟
میرافضلی:
البته همان‌طور که پیش‌ازاین اشاره شد، قرار است نمایشگاهی همراه با همایش برپا شود لذا نمایشگاه این امکان را فراهم که شرکت‌کنندگان و حضار با ظرفیت‌های رفسنجان داشته باشند. البته اگر این همایش پوشش وسیعی داشته باشد.
سمن: می‌رسیم به دو روز پایانی همایش، در 28 و 29 شهریور همایش رفسنجان، تدبیر، تلاش و توسعه، چه برنامه‌هایی خواهد داشت؟
میرافضلی:
مهم‌ترین اتفاق این همایش قرار است که در همین دو روز پایانی شکل بگیرد درواقع بخش اصلی و مهم این همایش مربوط به همین دو روز می‌شود. صبح و عصر روز 28 شهریور، کمیسیون‌ها در قالب دو پانل جداگانه، موضوعات و مسائل خود را به بحث و بررسی می‌گذارند و در این دو روز بزرگان رفسنجان اعم از خارج و داخل شهرستان در کنار دانشگاهیان و صاحب‌نظران مسئولان ادارات در رابطه با مسائلی که در کمیسیون‌ها مطرح‌شده به بحث و تبادل‌نظر می‌پردازند که هدف نهایی این مباحث، تدوین سند چشم‌انداز توسعه شهرستان می‌باشد. تدوین سند توسعه رفسنجان، هدف اصلی این همایش می‌باشد. در اینجا لازم است اشاره‌کنم که برگزاری این همایش ایده فرماندار محترم برای رسیدن به این هدف می‌باشد که قرار است در 29 شهریور و در مراسم اختتامیه که در تالار خیام دانشگاه ولی‌عصر برگزار خواهد شد از این سند چشم‌انداز توسعه رفسنجان رونمایی شود.
سمن: آیا تضمینی هست که مصوبات این کمیسیون‌ها و یا سندی که از دل این همایش بیرون می‌آید، مبنای کار قرار بگیرد و در آینده اجرایی شود و با تغییر دولت یا مسئولان فراموش نشود؟
میرافضلی:
این فرصت‌هایی که در حال ایجاد شدن است، به نظرم نیاز است هرکسی که بر مسند کار می‌آید ادامه دهد، ولی بعضی از مصوبات و گزینه‌ها امکان دارد بر اساس سلیقه و یا سیاست‌های دولت تغییر کند، این قابل کتمان نیست، به‌هرحال دولت‌ها سیاست‌های خاص خودشان را دارند، اما چارچوب کار فکر می‌کنم همین خواهد بود، درهرصورت باز نمی‌شود از شرایط زمانی و مکانی غافل باشیم.
سمن: تمرکز این همایش بیشتر به نخبگان رفسنجانی است، فکر نمی‌کنید سرمایه‌گذاران غیربومی هم‌پتانسیل خوبی هستند و آیا امکان دارد آن‌ها هم مجاب به سرمایه گزاری در رفسنجان بشوند؟
میرافضلی:
این گام اول است، سرمایه‌گذاران بومی به دلایل زیادی که وجود داشته، در شهرهای دیگر فعالیت می‌کنند، در حال حاضر مجموعه‌ی شهرستان عزمش جزم شده که این موانع را از پیش رو بردارد، امیدواریم که این اتفاق بیفتد، شما می‌بینید که در استان مجاور یزد هم قوانین اینجا حاکم است، اما امکان سرمایه‌گذاری در یزد خیلی راحت‌تر است و سرمایه‌گذار با استقبال بیشتری از طرف مسئولین استان یزد روبه‌رو می‌شد، در حال حاضر تصمیم به ایجاد جذابیت برای سرمایه‌گذاران در رفسنجان است که در گام نخست این سرمایه‌گذاران بومی هستند که باید جذب بشوند.
سمن: حامیان این همایش چه ارگان‌هایی هستند؟
میرافضلی:
سازمان‌هایی که درگیری مستقیم با این همایش دارند، ادارات و نهادها، مجموعه‌های دانشگاهی، مس منطقه‌ی کرمان و مجموعه‌ی ظرفیت‌هایی هستند که در شهرستان وجود دارند. نمایندگان مجلس، مدیران رفسنجانی که در استان و یا در سطح کشور هستند، همه‌ی این مدیران نظر مساعدی دارند و قول همکاری داده‌اند، ما در هفته‌ی آینده جلسه‌ای با این مدیران برگزار خواهیم کرد و درواقع تمرین اولیه‌ای برای برگزاری همایش خواهیم داشت.
سمن: سازمان‌های مردم‌نهاد، با همایش همکاری دارند؟
میرافضلی:
در بعضی کمیسیون‌ها مثل گردشگری مشارکت دارند، در حوزه‌ی سلامت هم اما حضور پررنگی را مشاهده نمی‌کنیم.
سمن: برای سرمایه‌گذارانی که پیشنهادهای این همایش را می‌پذیرند و مجاب به سرمایه‌گذاری می‌شوند آیا تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته می‌شود؟
میرافضلی:
قرار بر این اتفاق هست و امیدوارم که جامه‌ی عمل پوشیده شود. ما خوش‌بین هستیم، حالا که همه‌ ارگان‌ها به میدان آمده‌اند موانع سرمایه‌گذاری کمتر شود.
سمن: ازآنجایی‌که تمرکز اصلی این همایش روی حوزه اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاری است، این همایش در حوزه فرهنگی چه اقدام و برنامه شاخصی در دستور کار دارد و آیا خروجی فرهنگی هم خواهد داشت؟
میرافضلی:
بخش‌های میراث فرهنگی، اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی، کمیسیون تاریخ و تمدن، دانشگاه‌ها، اداره‌ی اوقاف و آموزش‌وپرورش بخش‌های فرهنگی و آموزشی این همایش هستند که پنج کمیسیون را تشکیل داده‌اند که برخی از این کمیسیون‌ها متأسفانه مشارکت فعالی ندارند؛ اما کمیسیون‌هایی مثل گردشگری آن‌قدر فعال بوده‌اند که در حال حاضر چشم‌انداز پنج‌ساله‌ای در این حوزه دارند که رفسنجان قطب گردشگری استان شود، اگر ما بتوانیم در جذب سرمایه‌گذاری موفق باشیم، رسیدن به این هدف آسان‌تر خواهد بود.
بحث دیگری که کمیسیون تاریخ و تمدن مطرح کرده است، احداث بنیاد رفسنجان شناسی ست که دانشگاه ولیعصر قول‌هایی برای مکان این بنیاد را داده است که یکی از اهداف اصلی این بنیاد تدوین دانشنامه‌ی رفسنجان است که تأثیراتی مثل هویت‌سازی را دارا خواهد بود.
ولی به نظر می‌رسد که تمرکز این همایش بیشتر به اقتصاد است که حقیقتاً کمیسیون‌های این بخش، فعالیت خوبی از خودشان نشان داده‌اند.
سمن: دلیل کم‌فروغ بودن بخش فرهنگ در این همایش چیست؟
میرافضلی:
کمیسیون‌های فرهنگی هنری، متأسفانه کم‌کار هستند و هدف بلندمدتی ندارند. دوستان فرهنگی هنری باید توجه داشته باشند که سرمایه‌گذارانی هستند که تمایل به سرمایه‌گذاری در این حوزه دارند. به‌هرحال در رفسنجان، آدم‌های خیری که نگاه فرهنگی داشته باشند، زیاد هستند. اگر طرح جامعی در حوزه‌ی فرهنگ آماده باشد ما مثل دیگر طرح‌ها، آن را به‌عنوان فرصت سرمایه‌گذاری به میهمانان این همایش معرفی می‌کنیم. باید صاحبان تفکر جمع شوند و این بخش را سروسامان بدهند.
سمن: در حال حاضر چند در صد از بخش‌های اجرایی این همایش پیشرفت داشته است؟
میرافضلی:
ما در حال حاضر دعوت از میهمانان را انجام داده‌ایم، در این بخش شاید ده درصد ازکارمانده است، آن‌هم به این دلیل که لیست‌های جدیدی برای دعوت به ما رسیده است. در بخش‌های مراسمی کارها روبه‌پیشرفت است، تبلیغات شهری و اطلاع‌رسانی عمومی به‌زودی اجرایی خواهد شد. به لحاظ اجرایی ما طبق برنامه‌ریزی که داشتیم، خوب پیشرفت کرده‌ایم و در دو هفته‌ی آینده ما کار فشرده و سنگینی پیش روداریم.
سمن: برای بهتر برگزار شدن مراسم‌ها چه تمهیداتی اندیشیده‌اید؟
میرافضلی:
در برگزاری مراسم هم ما از ظرفیت‌های کمیسیون جوانان و روابط عمومی مس منطقه کرمان استفاده می‌کنیم..
سمن: مهمانان ویژه‌ی این همایش چه کسانی هستند؟
میرافضلی:
ما بعضی از وزرا را دعوت کردیم، معاونین وزرا، مدیران کل وزارتخانه‌ها، اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس و …، اما فعلاً صد درصد نمی‌توان از مسئولین شرکت‌کننده نام برد.
سمن: انتظار شما به‌عنوان دبیر این همایش از مردم در خصوص حمایت از دستاوردهای آن چیست؟
میرافضلی:
به نظرم مردم بعد از همایش، این اتفاق را رها نکنند تا هدف این همایش به نقطه‌ی خوبی برسد، هرچند نقص‌ها در قوانین زیاد هستند، اما اگر افراد تصمیم به کاری بگیرند، می‌توانند با تمام قوا فعالیت کنند، ما می‌توانیم یک هدف کاملاً اداری برای خودمان ترسیم کنیم که دردسر چندانی نداشته باشیم و کار اضافه‌ای نکنیم و می‌توانیم برعکس، یک فرد پویا باشیم، یک اداره‌ی پویا باشیم.
یکی از موانع سرمایه‌گذاری و رشد رفسنجان، نگاه کارمندی است که در خیلی از ادارات حاکم شده است و این یعنی کار کمتر و بی‌دردسر، اما اگر تغییر می‌خواهیم، تفکر و کار جهادی می‌طلبد. رفع موانع سرمایه‌گذاری و جلب مشارکت عمومی نیازمند استقبال از کار بیشتر باروی گشاده ست.
تفسیر بخش‌نامه‌ها در ادارات می‌تواند خیلی سخت‌گیرانه باشد و یا می‌تواند به نفع مشارکت‌جویی شهرستان تغییر پیدا کند اگر ما با وسعت نظر بیشتری با این مسائل برخورد کنیم، نیمه‌ی دوم که برمی‌گردد به جسارت، شکل خواهد گرفت. مثلاً می‌بینیم که همین قانونی که در شهر ما هست، درجاهای دیگر هم هست، اما اینجا قانون مانع مشارکت می‌شود، اما درجاهای دیگر نه که حتی کمتر هم مانع ایجاد کرده است.
به نظرم دستگاه‌های دولتی نیازمند شادابی بیشتر هستند، یعنی اینکه مشارکت باید قبل از مردم، از دستگاه‌های دولتی شروع بشود.
سمن: مردم چگونه از دستاوردهای این همایش آگاه می‌شوند؟
میرافضلی:
پیشنهادی امروز مطرح شد که ریز مذاکرات این همایش به‌صورت ویژه‌نامه‌ای، چاپ و منتشر گردد، به‌طوری‌که این ویژه‌نامه شامل: برنامه روزشمار بعد از همایش، طرح‌های پیشنهادشده، طرح‌های تصویب‌شده باشد. در کنار این پیشنهاد، ما نیاز به مطالبه گری از سوی مردم‌ داریم. ما وظیفه‌داریم روح مطالبه گری را در مردم زنده کنیم که بخش عمده‌ای از این وظیفه بر دوش رسانه‌هاست.
سمن: آیا دبیرخانه همایش بعد از اختتامیه هم به فعالیتش ادامه می‌دهد؟
میرافضلی:

درواقع این همایش، رونمایی از دبیرخانه است و جناب فرماندار قول ادامه‌ی فعالیت را داده‌اند که این کمیته‌ها مسائل و چالش‌های شهرستان را بررسی و دنبال کنند و امیدواریم که این اتفاق بیفتد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *