معاون دانشگاه علوم پزشکی:

در ادامه‌ی این نشست معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان اذعان داشت: همه افراد جامعه در ارتقای سطح سلامت جامعه نقش دارند و همچنین ادارات و دستگاه‌ها هم مسئول هستند.
احمد جمالی زاده گفت: شایع‌ترین علت مرگ‌ومیرها بیماری‌های قلبی عروقی است، تغذیه، کم‌تحرکمی، آلودگی زیست‌محیطی استرس‌ها و عوامل روحی روانی و بیماری‌های دیابت و افزایش وزن و چاقی که مشخص است و باید اطلاع‌رسانی و آموزش داده شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تصریح کرد: در رفسنجان میزان چاقی بالای 18 سال و از متوسط کشوری بالاتر است در الگوی تغذیه‌ای هم از متوسط کشوری وضعیتمان بدتر است.
وی بابیان اینکه سرطان‌ها دومین علت مرگ در رفسنجان است، افزود: سال گذشته یک هزار و 169 مورد مرگ داشتیم که بالغ‌بر 40 درصد موارد عوامل قلبی عروقی، 20 درصد سرطان‌ها و تصادفات در مرحله سوم قرار دارد.
جمالی زاده افزود: تغذیه، رفتار و سبک زندگی در سرطان‌ها اثرگذار است و تصادفات و حوادث هم به‌نوعی به رفتار مردم برمی‌گردد.
وی با اشاره به اینکه همه‌ی دستگاه‌های اجرایی باید نقش خود را در حوزه سلامت ایفا کنند ادامه داد: زمانی جامعه سالم داریم که هر کس ورود کند و وظیفه خود را انجام دهد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی به مرگ مرد 58 ساله در رفسنجان بر اثر هاری در سال جدید اشاره کرد و گفت: سال گذشته بیش از یک‌هزار و 300 نفر به مرکز بهداشت برای دریافت واکسن هاری مراجعه کرده‌اند و 24 ساعته نیرو در شهرها و بخش‌های شهرستان گذاشتیم که برای واکسن افرادی که دچار حیوان گزیدگی شده‌اند خدمات دهند.
وی ادامه داد: تا کی باید سگ‌ها در شهر رها باشند و برای مردم مشکلات به وجود آورند اگر دستگاه‌ها به‌خوبی وسط نیایند هر چه وزارت بهداشت هزینه کند بازهم تا هدفی که می‌خواهیم فاصله‌داریم.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: هاری در بسیاری از کشورها تقریباً به صفر رسیده و کنترل‌شده و در کشور ما طبق تعهدی که به سازمان بهداشت جهانی دادیم باید میزان هاری در چند سال آینده به صفر برسد.
وی با اشاره به اینکه در دنیا به ازای هر 100 هزار نفر 100 نفر دچار حیوان گزیدگی می‌شوند ولی در کشور ما به ازای هر 100 هزار نفر 200 نفر، عنوان کرد: در رفسنجان به ازای هر 100 هزار نفر 350  نفر دچار حیوان گزیدگی می‌شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *