همایش آموزشی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی برگزار شد

لزوم حمایت از انجمن الکلی های گمنام

پنج‌شنبه 22 آذرماه تالار خیام دانشگاه ولی‌عصر رفسنجان
میزبان مسئولین شهرتان، دانشگاه‌ها و مدارس شهرستان به‌منظور برگزاری همایش آموزشی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بود.
بنا به گزارش آرزو سلطانی خبرنگار نشریه سمن در این همایش که به همت فرمانداری و معاونت اجتماعی برگزار شد، مشاور فرهنگی استانداری کرمان بیان کرد:
مشروبات الکلی یکی از آسیب‌های اجتماعی است که کمتر در مرکز توجهات متولیان امر قرارگرفته است.
نوذر نخعی بابیان این‌که استان کرمان دومین استان پرمصرف الکل در کشور است تأکید کرد: عمق فاجعه زیاد است و نمی‌توان گفت مشکلی نداریم و متأسفانه خانواده‌ها از سوءمصرف مشروبات الکلی آگاهی ندارند.
وی الکل را ماده‌ای خواند که حتی اولین مصرف آن را می‌توان تا 50 سالگی تجربه کرد و گفت: این امر درصورتی‌که دیگر مواد مخدر اگر در سنین پائین، (زیر 15 سال) برای اولین بار مصرف نشود، افراد کمتر به مواد مخدر معتاد می‌شوند.
مشاور فرهنگی استاندار گفت: 21 درصد مرگ‌های دنیا در مردان و 4 درصد مرگ‌ها در زنان ناشی از مصرف الکل است.
وی افزود: جای تأسف است که می‌گویند مشروبات برای سلامتی خوب است درصورتی‌که پژوهشگران آمریکایی که مصرف مشروبات در این کشور آزاد و میزان مصرف بالاست، می‌گویند که مصرف مشروبات الکلی باعث می‌شود که کلیه‌ها و کبد از کار بیافتند و به قلب آسیب بزند.
وی ادامه داد: مرگ‌هایی که الکل دارند بسیار بااهمیت هستند و متانول که الکل صنعتی و چوب هست و شخصی که می‌خواهد الکل درست کند نابلدی و برای گیرایی بیشتر متانول را به مواد الکلی اضافه می‌کند و این ماده سبب کوری مادام‌العمر و حتی مرگ مصرف‌کننده می‌شود.
نوذر نخعی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که در ایران است و سبب آسیب بیشتر می‌شود و جای تأسف دارد عدم اطلاع‌رسانی و باورهای غلط درزمینهٔ مواد الکلی است.
وی افزود: نیاز، عطش و تمایل را باید در کنار مسائل دیگر ببینیم و مشکل ما این است به‌جای این‌که نیاز را از بین ببریم به مقابله پرداخته‌ایم. درصورتی‌که علاوه بر مقابله باید بیشتر بر روی عوامل فرهنگی کارکنیم و بپرسیم ریشه نیاز به مواد مخدر و مواد الکلی از کجا شروع می‌شود؟ سپس این ریشه را بخشکانیم.
نخعی تصریح کرد: جای تأسف است لیوان‌های ما شکل جام و استکان‌های ما شکل گیلاس شده‌اند همچنین شیشه‌های سکنجبین و عرقیجات و روغن‌های مختلف شبیه شیشه‌های مشروب شده‌اند که این به معنای بمب باران است و باور این‌که همه مصرف می‌کنند خیلی بد است.
وی با اشاره به این‌که تماشای خیلی از فیلم‌ها مواد مخدر و مشروبات الکلی را ترویج می‌کند و ما نکات جزئی در زندگی نمی‌بینیم و تبعات آن را چند سال بعد خواهیم دید درصورتی‌که غربی‌ها کارشناسانه و دقیق کار می‌کنند.
این نویسنده ادامه داد: هرچند بحث بیکاری و فقر را باید جدی بگیریم ولی اگر بچه‌ها در خانواده خوب تربیت شوند کمتر آسیب می‌بینند. نخعی با پرسش این سؤال که چرا نسل‌ها از هم فاصله گرفته‌اند ادامه داد باید: باید محبت و نظارت و همچنین قانون در خانواده را جدی بگیریم و هردو از طفولیت شروع شوند بلکه باید قاعده داشته باشیم و نباید برای تأمین مالی آینده، امروز فرزند را قربانی کنیم.
وی یکی از باورهای اشتباه را باور برخی از افراد که باید همه‌چیز مانند الکل را در کشور آزاد کنید، دانست و ادامه داد: باید بدانیم در رفسنجان 4 بعد دسترسی برای الکل می‌توانیم داشته باشیم اول بعد مالی که هرکس اختیار مالش را دارد. بعدی فیزیکی است که باید جلوی قاچاقش گرفته شود؛ اما باید دسترسی فرهنگی و اجتماعی را آموزش را داشته باشیم قباحت و آثار نادرست مصرف مواد مخدر را آموزش بدهیم. باید برای حل مشکلات اجتماعی تلاش کنیم و دسترسی اجتماعی را نظارت کنیم و برخی مکان‌ها در جشن‌هایشان دسترسی به مواد الکلی و مخدر به‌صورت رایگان است و قباحت از بین می‌رود که باید این امر کنترل شود.
گفتنی است در ابتدای این همایش رضا باقری معاون سیاسی فرماندار با یادآوری خودکشی‌های دو ماه گذشته که در رفسنجان اتفاق افتاد ه است اظهار داشت: دو ماه قبل در مورد این پدیده جلسه گذاشتیم و گروهی هم خواهان برگزاری این‌گونه جلسات برای عام هستند هرچند خودشان این‌گونه جلسات رادارند و خواستند موردحمایت قرار بگیرند و بنده هم خواهان حمایت از این افراد که خواهان ترک الکل هستند دست یاری به‌سوی شما دراز می‌کنم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *