آغاز به کار اولین مجموعه فرهنگی و عنری متمرکز خصوصی

همواره اقتصاد در هنر و فعالیت های فرهنگی و هنری که در رفسنجان صورت گرفته و می گیرد، چشم اسفندیاری بوده است که باعث ناامیدی فعالان این عرصه و یا عقیم ماندن یک جریان فرهنگی و هنری در شهر شده است.به طور معمول بیشتر هنرمندان و فعالان جولانگاه فرهنگ و هنر برای در امان بودن از این معضل به رویکردی مبتنی بر جذب کمک های مالی از بنگاه های اقتصادی و یا نهاد های حکومتی و دولتی روی آورده و می آورند. هرچند مطالبه گری و درخواست حمایت از این نهادها و شرکت ها و حتی خیرین مردمی لازم است اما متکی شدن به این حمایت ها بدون توجه به ظرفیت اقتصادی هر فعالیت فرهنگی و هنری خطایی فاحش در این خصوص خواهد بود.
غلامرضا شاه نظری از هنرمندان شناخته شده رفسنجان که در پیشینه فعالیت های او توجه به اقتصاد هنر کاملا دیده می شود با گشایش اولین مجموعه فرهنگی و هنری متمرکز خصوصی در رفسنجان و کارآفرینی برای بالغ بر 30 نفر گام مجکمی در این زمینه برداشته است.

اولین مجموعه فرهنگی وهنری متمرکز خصوصی شهرزاد شنبه 10 آذرماه با حضور مسئولین شهرستان افتتاح شد.
بنا به گزارش آرزو سلطانی خبرنگار سمن، این مجموعه که با چیده شدن 7 روبان توسط هرکدام از مسئولین و فعالان هنری شهرستان فعالیت خود را آغاز کرد.
رئیس شورای اسلامی شهر در این مراسم اظهار داشت: از آقای شاه نظری برای ایجاد چنین فرصتی در رفسنجان تشکر و همچنین از همراهی مردم رفسنجان به‌واسطه همراهی و همدلی‌شان در صورت گرفتن چنین اتفاقاتی قدردانی می‌کنم.

ایجاد مکان‌های فرهنگی آینده‌ای روشن برای فرزندان
شیخ علی هاشمیان تصریح کرد: اگر بخواهیم آینده این شهر را به‌خوبی رقم بزنیم باید برای بچه‌های آن برنامه‌ریزی کنیم زیرا انجام چنین برنامه‌هایی برای شهر آینده‌ی خوبی را می‌تواند رقم بزند.
وی با اشاره به زمان‌بر بودن کارهای فرهنگی تصریح کرد: ما از دوستانی که طرح، ایده و نظری دارند که برای شهر مفید باشد می‌خواهیم به ما برنامه‌هایشان را ارائه دهند و ما هم با تمام توان از برنامه‌هایشان حمایت می‌کنیم.
رئیس شورای شهر ادامه داد: ما سعی داریم که با همدلی شما رفسنجان را در کشور و دنیا درخشان کنیم.
در ادامه‌ی این مراسم شهردار اذعان کرد: من مردم فرهنگ دوست رفسنجان را به این پاتوق فرهنگی دعوت می‌کنم و افتتاح این مجموعه را به آن‌ها تبریک می‌گویم.

ایجاد سرزندگی زیربنایی‌ترین کار در رفسنجان است
محمدرضا عظیمی زاده ادامه داد: سه رکن اساسی در شهر از اهمیت والایی برخوردار است که رکن اول مردم آن شهر هستند. وی دو رکن دیگر را کالبد شهر (فضای شهر) و مدیریت خواند و ادامه داد:
مدیریت بر عهده تمام دستگاه‌هایی است که متولی اداره امور شهر هستند که این دور کن باید در خدمت شهروندان باشند تا امنیت، شادابی و باید فضایی ایجاد شود تا شهروند احساس امنیت کند و امنیت در هر زمینه‌ای نه‌فقط امنیت جانی.
وی تأکید کرد: به عقیده من زیربنایی‌ترین کار در این شهر ایجاد سرزندگی برای شهر است.
وی ادامه داد: ما ساخت پل و خیابان را کار زیر بنایی و اصلی نمی‌دانیم هرچند که اهمیت و تعریف خود را دارند این‌ها کار شهرداری است که در جای خود انجام می‌شود شهروند ما که سرمایه اساسی اجتماعی و اصلی است اگر شهر را پر از زباله، زمین‌های بلاتکلیف و این‌گونه مسائل ببیند از شهر بیزار می‌شود و درواقع امنیت روانی‌اش به هم می‌ریزد.
عظیمی تا کید کرد: افتخار یک شهر شهروندانش هستند که به شهر و نام شهرشان باید وفادار باشند و به رفسنجانی بودنشان افتخار کنند.
شهردار ادامه داد: من اصالتاً یزدی هستم اما وقتی‌که در شهر رفسنجان زندگی می‌کنم رفسنجانی هستم.
وی گفت: آرزو دارم روزی در رفسنجان 20 تا ازاین‌گونه خانه‌ها را افتتاح کنیم و مردم رفسنجان هم شب‌ها از خانه‌هایشان بیرون بیایند و زندگی بانشاط شبانه ایجاد شود هرچند که شهرداری نمی‌تواند این کار را انجام دهد کار شماست و ما هم از شما حمایت می‌کنیم.
عظیمی زاده افزود: شهر رفسنجان می‌تواند با ایجاد چنین پاتوق‌های فرهنگی در کشور نمونه شود زیرا مردم فرهنگی و فرهنگ دوستی دارد.

رفسنجان میزبان
سی و یکمین جشنواره تئاتر
در ادامه این مراسم رئیس اداره ارشاد شهرستان ضمن تبریک افتتاح این مجموعه به همه حاضرین و فرهنگ دوستان و خیرمقدم به مسئولین و نایب‌رئیس خانه مطبوعات استان به رفسنجان تنها شهری که دارای خانه مطبوعات است اشاره کرد و اذعان داشت: در آستانه یک رویداد و رقابت بزرگ‌شده‌ایم که انتخاب پایتخت کتاب ایران است و رفسنجان این قابلیت را دارد.
ایمان محمدآبادی به میزبانی رفسنجان از سی‌امین جشنواره تئاتر استان اشاره کرد و افزود: ما با همراهی شهردار و شورای شهر توانستیم بهترین میزبانی را داشته باشیم.
وی ادامه داد: شهردار در اختتامیه‌ی جشنواره تئاتر پیشنهاد دادند که دبیرخانه دائمی این جشنواره در رفسنجان باشد که با این پیشنهاد موافقت شد و خبر می‌دهم که میزبان سی و یکمین جشنواره تئاتر استان خواهیم بود.
رضاشاه نظری مؤسس این فرهنگسرا هدف از تأسیس این مکان را گردهمایی تمام هنرها و وجودشان برای آموزش در یک مکان خواند و گفت: دو ماه زمان برای برپایی این مکان و 120 میلیون تومان هزینه صرف شده است و هنرهایی مانند نقاشی، خطاطی، تئاتر، موسیقی و غیره می‌باشد؛ که در کنار آن همچنین پاتوق “باغچه” با عنوان‌هایی مانند شب‌شعر، شب کتاب، شاهنامه‌خوانی و غیره بهانه‌ای برای جمع شدن علاقمندان می‌باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *