شهردار در اولین مجمع مشورتی شوراهای اسلامی شهرستان رفسنجان

 آرزو سلطانی _ اولین مجمع مشورتی شوراهای اسلامی شهرستان رفسنجان در سالن شهید هنری دانشگاه ولی‌عصر رفسنجان برگزار شد. در این مجمع که با حضور جمعی از اعضای شوراها، شهرداری‌های شهرستان و اصحاب رسانه انجام شد شهردار رفسنجان پس از شنیدن صحبت‌ها و مشکلات حاضرین با تأکید بر این‌که شهرداری‌ها و دهیاری‌ها خط مقدم خدمت‌رسانی در شهر هستند، اذعان کرد: برقراری ارتباطی که بین دهیاری و شهرداری‌هاست و حسی که مردم بیایند و انتقاد کنند کار مشکلی است  که در رفسنجان در حال صورت گرفتن می‌باشد همچنین وقتی‌که کارهای شهرداری قابل‌لمس باشد مردم هم قدردان خواهند بود
محمدرضا عظیمی زاده با ابراز خرسندی از برگزاری این جلسه تصریح کرد: پروژه‌های مشترکی که در شهرستان نیاز است در این‌گونه جلسات مطرح می‌شود که می‌تواند تأثیرگذار باشد و روی آن برنامه‌ریزی شود
وی با اشاره به این‌که محور تمام خدمات مردم هستند ادامه داد: امنیت یکی از نکات قابل‌توجه یک شهر است تا بتواند بستر خدمات را آماده کند و مفهوم امنیت فقط امنیت جانی مدنظر نیست بلکه  در تمام زمینه‌هاست مانند امنیت ترافیک، امنیت روانی و غیره که وظیفه ماست تا  امنیت شهروندان را فراهم کنیم زیرا سرمایه شهر هستند.

شهروندان بزرگ‌ترین سرمایه شهر
وی افزود: شهری که فقط در فکر اتومبیل باشد از انسان‌محور بودن دور می‌شود و در فضای شهری باید به فکر شهروندان باشیم که تمام شهروندان مانند سالمندان و معلولین هم امنیت روانی داشته باشند زیرا  شهری که در آن  امید نباشد شهری پویا نخواهد بود. عظیمی زاده  به برپایی پاتوق‌های فرهنگی اشاره کرد و گفت: شهرهای ما شرایطی دارد که برای زندگی شبانه آماده نیست و تنوع زندگی در شهر ما عدم تنوع زندگی است که ما باید در این زمینه آماده خدمت باشیم و پارک‌ها باید متنوع و با برنامه‌های متفاوت داشته باشیم.
شهردار رفسنجان به بحث مهاجرت بیماران به شهرهای مجاور اشاره کرد و ادامه داد: شورای شهر باید درمان را به چالش بکشد تا بیماران به شهرهای مجاور سفر نکنند زیرا مهاجرت‌های جزء به شهر لطمه میزند و ما باید خدمات برای ماندن شهروندان به‌خصوص شهروندان اصیل در شهر خود ارائه دهیم
شهردار به برند سازی و خاطره سازی اشاره کرد و اذعان داشت: بیاییم بر اساس خاطرات شهر برند برای شهر بسازیم تا  مردم شهر با برند شهر تبلیغ کنند و آن زمان است که موفق می‌شویم.
در ادامه این نشست صمیمی عظیمی زاده همچنین  به کارهای انجام‌شده‌ی شهرداری در اطراف  بنای تاریخی ” بادگیر معین” اشاره کرد و افزود: با انجام این پروژه یک منبع گردشگری دیگری به شهر اضافه‌شده که نوعی  سرمایه است.
شهردار رفسنجان تصریح کرد: احیای بافت تاریخی یعنی زندگی در آن مجدداً برقرار شود و بتوان از آن درآمد ایجاد کرد و وظیفه ما که ساخت است را انجام می‌دهیم و سایر ارگان‌ها باید دیگر کارها را مانند مجوز دادن چایخانه و مغازه و غیره را انجام دهند زیرا اگر  بخشی از شهر را مال مردم کنیم حفظ خواهد شد
عظیمی زاده گفت: درآمد‌های قانونی برای شهر تعریف‌شده است و اعتماد مردم به شهرداری و ارائه عوارض به شهرداری کمک‌کننده ست و این امر به فعالیت‌های شهرداری کمک می‌کند وی  ادامه داد: باید تمام بخش‌ها در آیتم‌های ما دیده شوند و با اولویت‌بندی برنامه‌ها کارکنیم و سعی کنیم توزیع اعتبارات با برنامه‌ریزی باشد که این امر می‌تواند رضایتمندی در شهر به وجود آورد.

اتاق شیشه‌ای شهردار 
شهردار شهرداری را به اتاق شیشه‌ای تشبیه کرد و گفت: محوریت داشتن برنامه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید از بودجه شهرداری و چگونگی صرف آن  شهروندان مطلع باشند
وی همچنین  به نگهداری و ساماندهی شهر اشاره کرد و افزود: در بحث کارآفرینی و گردشگری هم دقت کنید همچنین  درآمد آن را مدنظر داشته باشیم و پروژه‌های ماندگار در شهر داشته باشیم و برخی معضلات را به فرصت تبدیل کنید
شهردار قانون را به نخ تسبیح تشبیه کرد و گفت: اگر ما قانون را ملاک عمل قرار دهیم هیچ‌گاه امور از دستمان  خارج نمی‌شود همچنین ما نباید دخالت را با حمایت اشتباه بگیریم و هماهنگی را مدنظر داشته باشیم زیرا اختلاف درون شورایی عملکرد شورا و شهردار را تضعیف می‌کند.

اختلافات سیاسی مربوط به زمان انتخابات است نه در زمان عملکرد
رئیس شورای اسلامی شهرستان ضمن عرض خیرمقدم خدمت حاضرین اذعان کرد: برای اولین بار چنین جلسه‌ای باهدف تبادل همدلی را در حال شکل دادن هستیم تا بتوانیم کارهایی درخور مردم شهر رقم بزنیم.
علی هاشمیان تصریح کرد: ما شوراها نمایندگان مردم، نهاد مدنی‌ای هستیم که با بیش از 1200 عضو و با انتخاب مردم بر کرسی نشسته‌ایم و مردم ما را انتخاب کرده‌اند تا به نیازهای آن‌ها رسیدگی کنیم اما متأسفانه گرفتار مسائلی می‌شویم که اصل مطلب که همان نیاز مردم است را فراموش می‌کنیم.
هاشمیان ادامه داد: در رفسنجان اعتمادسازی و اعتماد مردم به شورا حرف اول را می‌زند.
هاشمیان تأکید کرد: باید اختلافات سیاسی را در شوراها کنار بگذاریم و با منطق پیش برویم زیرا مسائل سیاسی مربوط به زمان انتخابات است، بلکه باید در شوراها راهکار پیدا و هم‌افزایی کنیم.
رئیس شورای شهر با اشاره به این‌که عدم دخالت شورا در کار شهردار و کمک به او می‌تواند درروند توسعه کمک کنند، تصریح کرد: عدم ارتباط شورا با نیروهای شهرداری (کارمندان شهرداری) اهمیت دارد بلکه باید مطالبات را به خود شهردار بگویند.
هاشمیان ادامه داد: ما باید همیشه خواسته مردم را بر خواسته مسئولین ترجیح بدهیم و پای نیاز مردم بایستیم زیرا قدرت ما و کل کشور مردم هستند.
رئیس شورای عالی استان‌ها به خوش‌رویی برخورد اعضای شورا با مردم تأکید و اذعان کرد: ما نباید جوانان را فراموش کنیم زیرا این‌ها فرصت‌های شهر هستند.
علی هاشمیان ادامه داد: شناسایی ظرفیت‌های شهر بسیار اهمیت دارد و باید با آن‌ها همراه و پشتیبانشان شد.
وی با اشاره به همایش جیپ سواران ادامه داد: با برنامه‌هایی که برای جیپ سواران داریم می‌توانیم در صنعت توریست کمک‌کننده باشیم و همین موضوع درزمینه های دیگر مانند اسب‌سواری هم صدق می‌کند.
رئیس شورای شهرستان گفت: شوراها از ارائه گزارش مالی عملکرد خود نترسند و بازگو کنند زیرا وظیفه ماست تا آمار را در اختیار مردم بگذاریم.
هاشمیان با اشاره به‌روز شورا گفت: باید تمام اعضای شوراهای شهرستان در این روز حضورداشته باشند تا جمعیت شورا را به مردم نشان دهیم و اعلام کنیم شوراهای شهرستان همدل و همراه برای انجام نیازهای آن‌ها آماده هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *