آلودگی صوتی ژنراتور برق اضطراری کم شد

مهدیه کاردوست– سمن؛ در پی شکایات و نارضایتی همسایگان مرکز بهداشت شماره 4 رفسنجان در خصوص نصب دکل مخابراتی در محوطه این مرکز و ایجاد آلودگی صوتی در ساعات شبانه بر آن شدم تا این موضوع را پیگیری کنم. نصب دکل در محوطه آن‌هم دقیقاً مکانی که نام مرکز بهداشت را یدک می‌کشد جالب به نظر نمی‌رسید با توجه به اینکه با نصب هیچ بنر و یا تابلویی مبنی بر عدم وجود مشکل و آسیب بهداشت روانی ساکنین محل را موردتوجه قرار نداده‌اند.
نگرانی از وجود آسیب‌های تشعشعات را به‌روشنی در صحبت‌ها و رفتار مردم می‌توان درک کرد. خصوصاً زنان باردار و یا پدران و مادرانی که نوزادان خود را به این مرکز می‌آورند و جهت بررسی مسائل بهداشتی الزاماً باید در زمان‌های مکرر به این مرکز مراجعه داشته باشند.
رئیس مخابرات شهرستان خطر امواج را در حریم زیر دکل صفر اعلام می‌کند ضمن اینکه در گفتگویی که با جمالزاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان داشتم ایشان نیز بنا به تحقیقاتی که در این زمینه انجام داده‌اند می‌گوید تاکنون هیچ سندی مبنی بر خطرات امواج دکل‌های مخابراتی و bts ثبت نگردیده و با توجه به این موضوع با نصب دکل در محوطه مرکز بهداشت مخالفتی نداشته‌ایم. اینکه چرا تاکنون درزمینه بی‌خطر بودن این امواج به همشهریان توضیحاتی به‌صورت عام و در قالب بروشور و یا بنر داده نشده سؤالی است که ذهن را درگیر می‌کند و اینکه چرا به‌سلامت روانی افراد اعتنایی نمی‌شود.
وی پاسخش را در جمله هیچ‌کسی شکایتی نداشته است خلاصه می‌کند. اما آیا همیشه باید مردم معترض باشند تا پاسخ و راه‌حلی برای مشکلشان پیدا شود؟
یا هر یک از دستگاه‌ها باید وظایف خود را به‌خوبی انجام دهند؟
از این مرکز بهداشتی که ظاهراً باید جای برای امنیت روانی مردم باشد مدتی است آلودگی صوتی آن‌هم در اوقات شبانه و استراحت تولید می‌شود و باز نارضایتی مردم…
قضیه این آلودگی صوتی به صدای ژنراتور برق اضطراری برمی‌گردد. بعد از تلاش‌های دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان که اتفاق بسیار خوشایندی برای شهر می‌باشد، طرح کوهورت برای تحقیق بر روی جمعیت هزارنفری از 5 پایگاه بهداشتی بین سنین 35 تا 65. کاری عظیم و یقیناً با دستاوردی عالی.
مدیر اجرایی این طرح دکتر جمالزاده می‌باشد که در مورد کار این پروژه می‌گوید: دستگاه‌هایی که در این مرکز قرارگرفته است نیاز به مراقبت شبانه‌روزی دارند و هیچ زمان نباید با قطعی برق مواجه شوند برای همین امر به ژنراتور مولد برق متصل است که در صورت بروز هرگونه مشکل در تغییر ولتاژ و یا قطعی، برق لازم به دستگاه‌ها تزریق شود.
خصوصاً در تابستان که با مشکل قطعی برق مواجه بودیم. با توجه به اینکه اطلاعات قطع‌ووصلی ژنراتور به تلفن همراه من پیامک می‌شود در جریان روند روشن شدن آن قرار می‌گرفتم که در ساعات دم‌صبح اتفاق می‌افتاد. خواستار پیگیری آن از سمت مسئول فنی شدم که به دلیل حضور وی در پیاده‌روی کربلا پیگیری کار به تعویق افتاد.
لازم دانستم یادآوری کنم که این مشکل مربوط به قبل از این مدت بوده است و ساکنین برای پیگیری و اعتراض چندین بار به مرکز مراجعه کرده‌اند. و آخرین بار چند روز گذشته بوده که بعد از روشن شدن ژنراتور برق آن‌هم در ساعت یک‌نیمه شب که آرامش و آسایش آن‌ها را تحت شعاع خود قرار داده است.
جمالزاده اعلام می‌کند بعدازاینکه از این موضوع باخبر شده است بلافاصله پیگیری و مسئول فنی را برای رفع مشکل به محل اعزام کرده است. دیدگاه مردم بر این بوده که برای کاهش هزینه‌های برق از ژنراتور استفاده می‌شود؛ اما وی این حرف را تکذیب می‌کند و ضمن تماس با مسئول فنی تأسیسات نقل‌قول می‌کند که دستگاه‌ها چک شده است و مشکلی در دستگاه‌ها و ژنراتور وجود ندارد بلکه عامل اصلی این مشکل نوسانات برقی می‌باشد که با اداره برق صحبت و قرار بر این شده به رفع عیب بپردازند. از دیروز مشکل را برطرف کرده‌ایم.
دوباره به جمع مرم رفته و بعد از پرس‌وجو از ساکنین صحت این مطلب را تائید می‌کنم. اما نکته قابل‌توجه این است که بروز مشکلات فنی امری عادی است خصوصاً نوسان و قطعی برق. آیا راهکاری برای مقابله با ایجاد آلودگی صوتی تعبیه‌شده است یا خیر؟
جمالزاده در این خصوص می‌گوید: برای این مورد هم از مسئول تأسیسات خواسته‌ام تا اتاقکی عایق برای روی دستگاه تهیه کنند تا در زمان روشن شدن ژنراتور آلودگی صوتی ایجاد نشود و موجب آزار رساندن به همسایگان نگردد.
در پایان جمال زاده از همکاری گسترده مردم در طرح تحقیقاتی کوهورت تشکر و رسماً از ایجاد مزاحمتی که برای همسایگان شده است عذرخواهی کرد. وی تأکید داشت اگر مردم سندی علمی از وجود ضرر امواج دکل مخابراتی در منطقه مسکونی دارند ارائه دهند تا در اسرع وقت به این موضوع نیز رسیدگی شود؛ اما لازم دانست مجدد این نکته را یادآوری نماید که قبل از قرار دادن محلی برای نصب دکل تحقیقات کافی انجام‌شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *